Stolarnia Wawer
Trakt Lubelski 46
04-870 Warszawa

Aleksander Warzyński,
Email: biuro@stolarniawawer.pl

Olejowanie podłogi – możesz zrobić to sam

  /  Porady   /  Olejowanie podłogi – możesz zrobić to sam

Pamiętasz te drewniane podłogi pokryte warstwami olejnej farby, która krusząc się odkrywała kolorystyczne gusta poprzednich właścicieli ? Pamiętasz gdy nadeszła era błyszczących od litrów lakierów podłóg ? Jeśli pamiętasz, to wiedz, że od kilku lat na topie jest olejowanie podłóg i jest to jedna z najlepszych mód jakie mogło spotkać stolarstwo.

Olej nie dość, że zabezpiecza deski podłogowe i drewniany parkiet, to jeszcze sprawia, że Twoja podłoga staje się gładka i wygląda naturalnie. A co najważniejsze technika olejowania podłogi nie jest zbyt trudna.

Wybierz olej do drewna

Olejem do podłóg można konserwować drewno niemal każdego gatunku. W Polsce głównie do podłóg używamy materiału pozyskanego z dębu i sosny więc „pod olej” najczęściej idą te dwa gatunki. Nie przedłużając radzimy po prostu przeczytać jakie olej polecany jest do danego drewna. Banalne ale konieczne.

Na krajowym rynku dostępne są dwa typy olejów do podłóg – twardniejące i nietwardniejące. Warto pamiętać, iż w przypadku zastosowania wariantu nietwardniejącego konieczne będzie wykończenie podłogi woskiem. W skład oleju do podłóg nie twardniejących wchodzą sole mineralne, które przyśpieszają schnięcie „konserwantu” lecz w żaden sposób nie zabezpieczają powierzchni. Popularnym rozwiązaniem do olejowania drewna jest również zastosowanie olejo-wosku, który wnika głęboko w drewno, jednocześnie utwardzając jego powierzchnię.

Oczyść powierzchnię

Olejowanie, to process, który  można przeprowadzić wyłącznie na czystej powierzchni surowego drewna. Do przygotowania swojej podłogi możesz użyć siły swoich mięśni lub wezwać fachową ekipę z niezbędnymi narzędziami stolarskimi. Lokalny stolarz bez problemu poradzi sobie z przygotowanie powierzchni do olejowania.

Podczas zdzierania starej warstwy ochronnej można przypadkowo uszkodzić podłogę. Konieczne może być uzupełnianie szczelin masą uszczelniającą. W tym momencie warto ponownie rozważyć wezwanie doświadczonej ekipy. Dlatego przypomnimy namiary do siebie

Stolarnia Wawer

Trakt Lubelski 46
04-870 Warszawa

Aleksander Warzyński,
Tel: +48 796 244 111
Email: aleksander@stolarniawawer.pl

 

 

 

 

comments
 • Karolus
  19 sierpnia 2020

  Raczej nie brałbym się za temat sam. Lepiej podłogę zostawić fachowcom. Po za tym powszechnie wiadomo, że nie ma cwaniaka nad warszawiaki i Stolarnia Warszawska da radę ! 🙂

  reply
 • Rafael
  19 sierpnia 2020

  Porządne warszawskie rzemiosło da radę. Ja to mogę sę półkę, maks taboret zaolejować. Podziwiam was za fach w rękach, a i mówią, że jesteście najlepsi w Warszawie w renowacji mebli. Nie wiem czy to prawda ale mam zamiar się przekonać 🙂

  reply
 • Ola
  30 września 2020

  A u mnie to męskiej ręki brak w domu. Więc chciał nie chciał trzeba było skorzystać ze wsparcia specjalistów. Stolarnia Wawer dzięki za pomoc. Podłoga lśni 😉

  reply
 • Edward
  15 października 2020

  Mam w domu olejowane blaty kuchenne. Właśnie zastanawiałem się jak je odnowić. Niestety przez lata używania pojawiły się brzydkie przebarwienia.

  reply
skomentuj