Stolarnia Wawer
Trakt Lubelski 46
04-870 Warszawa

Aleksander Warzyński,
Email: biuro@stolarniawawer.pl

Magiczne drewno dębowe

  /  Porady   /  Magiczne drewno dębowe

Jest taka popularna opowieść o chłopcu, który został wystrugany z magicznego drewna. Tym, który to zrobił był zdolny lalkarz Dżepetto, a wystruganym chłopcem nie kto inny, bo Pinokio. Ta opowieść była do tego stopnia popularna, że spotkała się z kilkoma filmowymi ekranizacjami. Najpopularniejsza zdaje się była ta, która pochodziła z wytwórni Walta Disneya.

 

Nie każdy może o tym pamięta, ale Dżepetto, żeby wystrugać nową lalkę, musiał wybrać się do stolarza, dzisiaj mógłby to być stolarz Warszawa.  Jak już wspomniano, był lalkarzem, profesjonalistą, zajmował się teatrem, ale był to teatr lalek, wystruganych w drewnie.

 

Drewno dębowe ma w sobie magię

 

Można by zapytać, czy Dżepetto, miał jakiś inny wybór. Mógł udać się gdzie indziej? Pominąć stolarza? Może mógł ruszyć od razu do lasu i tam wybrać sobie odpowiedni gatunek drewna? Nie. Nie mógł. Po pierwsze dlatego, że ta opowieść poza wieloma innymi przesłaniami, mówiła również coś bardzo ważnego o stolarzach. Tylko u nich można było znaleźć coś magicznego.

 

Czy dzisiaj na przykład stolarnia Warszawa zagwarantuje nam tego rodzaju magię z drewna z dębu litego? Oczywiście, że tak. Warto wsłuchać się w tę opowieść o lalkarzu Dżepetto. Drewno ma w sobie magię, nad którą czuwają stolarze i stolarnie. I to oni właśnie są w stanie sprawić, że coś, co w innych miejscach niczym szczególnym się nie wyróżnia, tutaj nabiera właściwego kształtu.

 

Nie ulega wątpliwości

 

Wątpliwe, czy dzisiaj, gdyby żył Dżepetto, szukałby innych rozwiązań. Na tym właśnie polega uniwersalność starych, dobrych opowieści. Bo magia drewna, z którego powstał Pinokio nie tylko polegała na tym, że ta lalka ożyła. Byłaby to jeszcze jedna historia o tym, że coś niematerialnego przybiera ludzkie cechy. Nie. Magia tego drewna polegała na tym, że drewniany chłopiec na końcu stał się chłopcem. Ale sensu tej przemiany trzeba szukać gdzie indziej, bo przecież nikt dzisiaj nie powie, że to jest możliwe. Nie jest. Ale fakt, że drewno w naszym otoczeniu, w różnej postaci, ma niecodzienny zapach i kształt – to nie ulega wątpliwości. Na tym polega magia tej opowieści i magia samego drewna.

 

Zapraszamy i polecamy nasze realizację z drewna dębowego.

comments
  • Halina
    15 października 2020

    Też myślę, że drewno ma w sobie odrobinę magii. Zawsze kiedy patrzę na meble i dekoracje z naturalnego drewna jestem zachwycona 🙂

    reply
skomentuj